تبلیغات
منتظران ظهور امام زمان مهدی علیه السلام صلوات : اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَحْشُرْنا مَعَهُمْ وَالْعَنْ أعْدائَهُمْ اَجْمَعینْ - چرا بلال على (علیه السلام) را ترجیح داد؟

حدیث روز

منتظران ظهور امام زمان مهدی علیه السلام صلوات : اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَحْشُرْنا مَعَهُمْ وَالْعَنْ أعْدائَهُمْ اَجْمَعینْ

چرا بلال على (علیه السلام) را ترجیح داد؟
از جمله كسانى كه در اسلام سبقت جست بلال بن ریاح بود، وى از غلام زادگان طایفه بنى جمع بود، ابوجهل او را بر زمین مى خوابانید و سنگهاى گران و سنگین بر پشتش مى گذاشت و در آفتاب گرم و سوزان حجاز او را نگه مى داشت به قدرى كه از حرارت پشتش مى سوخت و هر چه مى گفت : به پروردگار محمد كافر شو، پاسخ بلال در مقابل ابوجهل فقط این كلمه بود، ((احد، احد،)) روزى ورقة بن نوفل بر او گذشت در آن حال كه شكنجه مى شد و احد، احد مى گفت و ناله هاى جانسوز و نواى توحید از دل بر مى آورد ورقه را متاءثر كرد، او به بلال گفت اگر بر همین وضع بمیرى به خدا سوگند قبر تو را محل ناله و سوز و گداز قرار مى دهیم .
روزى پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله ابابكر را دید به او فرمود: اگر چیزى داشتم بلال را از صاحبش خریدارى مى كردم ، ابوبكر نیز عباس بن عبدالمطلب را دید و از او خواست كه بلال را برایش بخرد عباس به زنى كه مالك بلال بود مراجعه كرد و خریدار بلال شد. زن گفت این بنده ، خبیث و بد سیرت است . براى مرتبه دوم به او مراجعه كرد و بلال را خرید و نزد ابوبكر فرستاد.
بلال در اسلام تا آنجا پیش رفت كه در دوران حیات پیامبر صلى الله علیه و آله مؤذن او بود و بعد از پیامبر هم با اینكه ابوبكر او را آزاد كرده بود ولى على علیه السلام را بسیار دوست مى داشت و احترام مى كرد. به بلال اعتراض كردند كه ابوبكر تو را خرید و آزاد كرد با این خصوصیت على علیه السلام را بیشتر احترام مى كنى . در جواب گفت : حق على علیه السلام بر من زیادتر از ابوبكر است زیرا ابوبكر مرا از قید بندگى و شكنجه و آزارى كه مى كردند نجات داد و در صورتى كه صبر و استقامت بر آن تعذیب و شكنجه مى كردم به سوى بهشت جاوید رهسپار مى شدم ، ولى على علیه السلام مرا از عذاب ابدى و جهنم نجات داده ، به واسطه دوستى و ولاى او و مقدم داشتنش بر سایرین سزاوار بهشت برین و نعمت جاوید گردیده ام . از كسانى كه با ابوبكر بیعت نكرد، بلال بود. عمر گریبان او را گرفته گفت : بلال این است پاداش كسى كه تو را آزاد كرد كه با او بیعت نكنى ؟!
بلال در جواب او گفت : اگر ابوبكر مرا براى خدا آزاد كرده براى خدا نیز مرا واگذارد، اگر براى غیر خدا آزاد كرده اینك من در اختیار اویم هرچه مى خواهد بكند، اما موضوع بیعت ، من هرگز با كسى كه پیامبر صلى الله علیه و آله او را تعیین نكرده بیعت نمى كنم . اما آن كس را كه پیامبر صلى الله علیه و آله جانشین خود قرار داده بیعتش تا روز قیامت برگردن ما است . عمر وقتى این سخن را شنید بلال را دشنام داده گفت : لا ابا لك دیگر در اینجا با ما نباش . بعد از این جریان بلال به شام كوچ كرد.

نویسندگان

نظرسنجی ظهور نزدیک

  آیا به نظر شما ظهور نزدیک است؟

PageRank Get our toolbar!

فال انبیاء

فال انبیاء

در خبرنامه سایت عضو شوید. در قسمت اول (نام) و در قسمت دوم (ایمیل) خودتان را وارد نمائید با تشکر از شما منتظر عزیز.

گالری عکس

  > اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ >
 • آخرین پست ها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
۞ google translate * مترجم گوگل ۞


استخاره آنلاین با قرآن کریم


تعبیر خواب آنلاین


  اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَ بَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْكَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَ ضاقَتِ الاْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّماَّءُ و اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْكَ الْمُشْتَكى وَ عَلَیْكَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِكْفِیانى فَاِنَّكُما كافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّكُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِكْنى اَدْرِكْنى اَدْرِكْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ